Bir belgesel kanalında insan profillerini inceleyen bir program izlemiştim. İçeriğinde toplumdan kendisini izole ederek yaşayan ya da hal ve hareketleri sebebiyle izole edilmiş insanlar işleniyordu. Asıl konu ise bu kişilerin başka insanların hayatlarını ne şekilde etkiledikleriydi. Bana denk gelen profilin adını ve olayın birçok detayını şu an tam olarak anımsayamasam da bahsi geçen konunun kalbimdeki etkisini hâlâ net olarak hissedebiliyorum.

Ergenlik döneminde olan, ancak içinde bulunduğu dönemin dışında zorlu bir psikolojiye sahip genç bir çocuk. Değil yaşıtları, yaşamındaki tüm insanlar tarafından dışlanmış durumdadır. Yeni taşındıkları muhitte de durum bir farklılık göstermez ve bu şekilde bir yaşam sürmeye devam eder. Ancak bu yeni yerde, evlerinin yakınında oturan ve balkonundan sürekli onu gözlemleyen yaşlı bir kadın vardır. (Sanırım emekli bir öğretmendi.) Onun bu haline çok üzülen yaşlı kadın, ona yardım etmek ister. Bir süre sonra da bir şekilde onunla iletişim kurmayı başarır ve aralarında güçlü bir bağ oluşur. Genç çocuk neredeyse evin bir ferdi denilecek hale gelmiştir. Ancak bir gün kadın evinde ölü bulunur ve katili de maalesef el uzattığı o genç çocuk çıkar.

Haberi duyduğumda, aklıma gelen ilk şey bu oldu.

20 Aralık 2019 tarihinde, bir Türk gemisinde, geminin kaptanı Bora Ekşi, gemideki yağcı tarafından bıçaklanarak öldürüldü. Edindiğim bilgilere göre Rahmetli kaptan çok iyi bir insanmış. Buna karşılık kendisini öldüren şahsın ileri düzeyde psikolojik sorunları olduğu söylenmekte. Üstelik kaptan seyir sürecinde elinden geldiğince kendisine de yardım etmeye çalışmış. Maddi sıkıntısı olduğunu bildiği için, şahsın rahatsız edici hâl ve hareketlerine rağmen gemide biraz daha kalmasına bile vesile olmuş.

Evet, bu haberi duyduğumda aklıma gelen işte o programda işlenen cinayet oldu.

Bu iki durum karşında da aklıma gelen bir atasözü var:

İyilikten maraz doğar.

İyiliğe olan inancımla her ne kadar özüm bu söze inanmak istemese de bu haberin üzüntüsüyle bir yanım onaylama çabasında…

Kaptanın tüm ailesine ve sevenlerine baş sağlığı diliyorum…

Allah rahmet eylesin…

 


NOT: Bu yazıyı tam da yayınlamaya hazırlanırken, Rahmetli Bora Ekşi’nin bugün defnedildiğini öğrendim. Haberle ilgili internette yer alan bir videoda ise öyle bir kareye denk geldim ki… Yurtdışından gelen naaşın cenaze aracına bindirilmesi esnasında, tabuta sarılan babacığı şöyle diyordu:

“Niye öldürdün oğlumu, ne yaptı sana? O iyilik yaptı sana…”